Dobre zabawki, czyli jak pomóc przedszkolakowi się rozwijać

Dziecko poznaje rzeczywistość podczas zabawy. Dobre zabawki to te, które są źródłem przyjemności, uczą i są dostosowane do możliwości malucha. Jest ich tak wiele! Na które warto się zdecydować? 

Na co dzień pracuję z dziećmi (czyli się z nimi bawię:)), więc świat zabawek jest mi bardzo bliski. Od czasu do czasu będę prezentować tu, na blogu, "narzędzia" pomocne w rozwoju dziecka. Dziś na pierwszy ogień idą puzzle i książeczka. W dalszej części tego postu zapoznam Was z opisem tych przedmiotów oraz dowiecie się dla kogo dana zabawka będzie najodpowiedniejsza.

Puzzle dla maluszków - samochodziki
Producent:  ALEXANDER
Cena: ok. 20zł

W opakowaniu znajduje się 6 wzorów samochodów, każdy z nich składa się z innej ilości puzzli (od 2 do 7). Zabawkę proponuję dzieciom w wieku 3-4 lat. Dla starszych może okazać się zbyt nudna... 

Takie puzzle warto kupić dziecku wtedy, gdy chcemy popracować nad jego koncentracją uwagi i koordynacją wzrokowo-ruchową. Maluch powinien już umieć dopasowywać figury (kwadraciki, gwiazdki, kółeczka) do odpowiednich otworów, w przeciwnym razie układanka może okazać się zbyt trudna, co z kolei owocować będzie zniechęceniem. "Puzzle dla maluszków" mogą służyć jako wprowadzenie do innych puzzli, takich, które układają starsze dzieci i dorośli. Dziecko uczy się łączyć elementy, a 3-milimetrowa grubość i dodatkowa ramka pomagają mu w tym.

Układanka może być pretekstem do rozmów o ruchu drogowym, funkcji policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.


Książeczka "Kształty"
Wydawnictwo: AMEET
Cena: ok. 4zł


Od razu zaznaczę, że to nie jest bajka. Dzięki książeczce dzieci mają możliwość poznać kilka prostych figur: serce, gwiazdkę, kółko, trójkąt i prostokąt. Do nauki wykorzystane jest to co dziewczynki lubią najbardziej - piękne księżniczki w pięknych sukniach. Dziewczynki są tak pochłonięte ich blaskiem, że dopiero przy drugim podejściu zaczynają zwracać większą uwagę na meritum, czyli figury. Dodatkowo za pomocą książeczki możemy uczyć porównywania wielkości kształtów, kolorów, liczenia do 3. Niezbędna jest przy tym współpraca osoby dorosłej. Produkt przeznaczyłabym dla dzieci 3- i 4-letnich.
Odpowiednia zabawka oznacza dobry rozwój dziecka. Mam nadzieję, że wszyscy czytający mnie rodzice są tego świadomi. Na pewno też zdajecie sobie sprawę, że to mój pierwszy post recenzujący dziecięce artykuły. Nie oceniajcie go zbyt surowo, a wskazówki do dalszej pracy są jak najbardziej mile widziane :)

4 komentarze:

 1. My wprost uwielbiamy puzzle. Mamy kolekcję Czuczu i Trefla oraz właśnie takie książeczki puzzle. Świetna sprawa dla dzieciaków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I w dodatku to jedne z najbardziej edukacyjnych zabawek :)

   Usuń
 2. A jak to w ogóle wyszło, ze ja nic nie wiem o nowym blogu. To znaczy czytałam, że miał się przenieść, a potem nagle zaczęły się pojawiać nowe wpisy na starym, więc zaprzestałam zastanawiania się :). Ja w ogóle uwielbiam blogi, a mądre to już garściami ;). Aż przysiądę i przeczytam całość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowe wpisy na starym blogu to odsyłacze do tej strony właśnie :)

   Usuń

Copyright © 2014 Dom Na Ciepło , Blogger