Zabawa w lekarza

Gdyby stworzono światową listę zabaw z dzieciństwa to na pewno w czołówce znalazła by się zabawa w lekarza. Wiadomo też, że każdy mały doktor marzy o fachowym sprzęcie, by móc jeszcze bardziej pomagać swoim pacjentom...


Od czasu do czasu na blogu serwowałam artykuły prezentujące dobre zabawki z punktu widzenia rozwoju dziecka. Nastaje okres przedświąteczny, podczas którego będziemy podejmować wiele zakupowych decyzji. Dlatego stawiam przed sobą zadanie cotygodniowego wpisu, który mam nadzieję, będzie dla Was wskazówką podczas wyboru zabawek. Wiem, że sklepy proponują WSZYSTKO co tylko chcemy, a nawet jeszcze więcej. Ja przedstawię jedynie te produkty, które sama przetestowałam i według mnie są dobrymi wspomagaczami w rozwoju dziecka. Dziś będziemy bawić się w lekarza :)


Książeczka "Kicia Kocia jest chora"
Autor: Anita Głowińska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Cena: 4-5 zł


Wspaniała książeczka za wspaniałą cenę. Kicia Kocia jest jak każde dziecko - zdarza jej się zachorować. Wtedy musi iść do doktora, bierze lekarstwa i wypoczywa w domu. Maluch słuchając bajki oswaja się z chorobą, badaniami, środkami farmaceutycznymi i zakazem wychodzenia na dwór. Polecam jako dodatkowe lekarstwo podczas przeziębień :)

Co prawda pod przychodnią mama Kici Koci mówi, że nie ma czego się bać, ale to jedyny terapeutyczny błąd który zauważyłam [nie zaprzeczmy uczuciom!], więc wybaczam... Razem z dziećmi uwielbiam Kicię Kocię. Często traktuję książeczkę jako wstęp do zabawy w lekarza. Jest odpowiednia do czytania dzieciom od 2,5 do 4 lat.
Zestaw lekarski (zabawka edukacyjna Mały Doktor)
Producent: Fisher Price
Cena: 40-50zł

Zestaw zawiera siedem elementów. Są dosyć dobre pod względem wytrzymałości, choć nie nazwę ich doskonałymi, bo ciśnieniomierz pasuje tylko na rękę dorosłego. Podoba mi się, że przyrządy lekarskie są ruchome - strzykawką możemy wstrzykiwać zastrzyk, termometrem sprawdzać temperaturę, a w ciśnieniomierzu jest drgający wskaźnik. To zwiększa atrakcyjność zestawu. Przeznaczony jest on dla dzieci w wieku 3-7 lat.

Mały Doktor to zabawka, przy pomocy której możemy wspierać rozwój dziecka. Dzięki niej maluch ma możliwość brania udziału w zabawie tematycznej (zwaną inaczej zabawą w role), która:
- uczy współdziałania z rówieśnikami
- kształtuje wyobraźnię
- wzbogaca słownik dziecięcy i wiedzę o świecie
- pozwala na poznawanie i ćwiczenie ról społecznych

Dodatkowo zabawa w lekarza podobnie jak wyżej opisana książeczka może zmniejszać lęk przed wizytą u doktora.


A teraz nasza apteczka w praktyce. Ojej, miś zachorował! Trzeba mu pomóc...

Aua, bolało! Pomimo tego miś zachował się bardzo dzielnie...... a zastrzyk pomógł! :)

Tyle z moich propozycji, teraz mam pytanie do Was. W jakie zabawy tematyczne najchętniej bawią się Wasze dzieci? Czy czasem wcielają się w rolę lekarza?

4 komentarze:

 1. OOO przypomniały mi się teraz lata dzieciństwa. Miałam w domu taką teczkę małego lekarza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba miłe wspomnienia? :) Też się w to bawiłam!

   Usuń
 2. Super! Ja też bawiłam się takimi zestawami małego medyka - wspaniała sprawa. Można przemycić bardzo dużo edukacyjnych treści poprzez taką zabawę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, można dużo. Wszystko w rękach, a raczej w pomysłach, edukatora. Bo jeśli chodzi o dzieci to tu wyobraźnia działa bez ograniczeń :)

   Usuń

Copyright © 2014 Dom Na Ciepło , Blogger