"Dziecko w lustrze" - książka dla rodzica niemowlaka i przedszkolaka


Książek o rozwoju dziecięcej psychiki jest niemało, ale znaleźć taką która rzetelnie wyjaśnia  zachowania bez męczenia naukowymi terminami to prawdziwa sztuka. Skoro na taką natrafiłam to z przyjemnością się nią podzielę.
 
Przybierałam się do popularnego dzieła Jeana Piageta Narodziny inteligencji dziecka, ale zniechęcały mnie opinie innych osób. Choć Piaget opisuje prawidłowości rozwojowe na przykładzie swojej córki to małostkowość badacza sprawia, że książkę źle się czyta. W międzyczasie usłyszałam o Dziecku w lustrze Charlesa Feryhouha i na tą pozycję postawiłam.

Tekst na okładce brzmiał jak reklama taniego poradnika. Na szczęście zwróciłam na niego uwagę dopiero po przeczytaniu książki:

 Dowiedz się, co myśli twoje dziecko
zanim nauczy się mówić
 

Książka została napisana przez brytyjskiego psychologa na podstawie notatek i filmów dotyczących pierwszych lat życia jego córki. A nawet jeszcze wcześniejszego okresu, bo czasu oczekiwania na przyjście dziecka. Na tle rodzinnej historii poznajemy prawidłowości psychologiczne funkcjonowania małego człowieka.
 
Zastanawialiście się może co widzi dziecko po urodzeniu? Albo jak sprawdzić czy maluch już poznaje, że jego odbicie w lustrze jest odbiciem jego postaci? Albo co dzieci zapamiętują z wycieczek? Jeśli tak to koniecznie przeczytajcie tą książkę. 

Autor bardzo zgrabnie wplótł terminy psychologiczne w treść lektury. A to nie lada sztuka. Informacje naukowe w żaden sposób nie obciążały mnie jako czytelnika. Przedstawione były w bardzo prosty sposób, tak że nawet osoba nie mająca styczności z psychologią powinna wszystko zrozumieć. Zapewne dla takich ludzi było stworzone Dziecko w lustrze. To czego mi brakowało to bardziej dynamiczna akcja i przybliżenie losów rodziny. Muszę przyznać, że jestem trochę zaskoczona, bo choć wydawało mi się, że znam psychologię dziecka na wylot to dowiedziałam się nie o jednej nowej rzeczy. Myślę, że wiele przedstawionych tam faktów zainteresowałoby i Was. Polecam!

 
Macie swoje ulubione książki o rozwoju dziecka w pierwszych latach życia? Jeśli możecie coś polecić to chętnie zapoznam się z Waszymi propozycjami.

3 komentarze:

 1. Ciekawa pozycja. Co prawda moje dzieci już znacznie starsze, ale będę polecać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O, coś dla mnie. Mam już na półce kilka książek, ale większość albo ogólnie dotyka tematu albo dotyczy dzieci starszych. Zamawiam i będzie czytane :) Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy co rozumiesz przez "ogólnie" :) Ta książka nie zastąpi podręcznika, ale porusza wiele istotnych kwestii dotyczących dziecięcej psychiki.

   Usuń

Copyright © 2014 Dom Na Ciepło , Blogger