Dom z antresolą

Kiedyś kojarzyła mi się tylko z brazylijskimi telenowelami. W domu każdej zamożnej rodziny był ogromny na dwa piętra salon i balkonik, z którego nie raz podsłuchano co się dzieje na dole :) Ten balkonik to antresola - dodatkowa przestrzeń łącząca parter i piętro. 

Dziś przedstawię Wam różne inspiracje z antresolą w roli głównej [co za słowo! jak będzie wyglądał dopełniacz liczby mnogiej??]. Zobaczycie różnorodność jej form i sposób zagospodarowania. Zastanowimy się też czy antresola w mieszkaniu to kaprys jedynie dla bogatych. Taki wniosek może się nasuwać na przykład po obejrzeniu tego zdjęcia...

foto: homeadore.com

Na początku zacznijmy od końca, czyli od kosztów. 

Największy problem leży w ogrzewaniu. Ciepłe powietrze unosi się do góry, więc tu będzie ono szczególnie "marnotrawione". Tym bardziej, iż duży procent ciepła wychodzi przez dach. Dlatego projekt pomieszczeń musi być sporządzony ze szczególnym rozmysłem. Należy też zainstalować odpowiednie urządzenia grzewcze (np. w podłodze) i uszczelnić dach. Dodatkowo pojawia się kwestia oświetlenia (w większych pomieszczeniach światło bardziej się rozprasza) i rozchodzącego dźwięku. To wszystko wymaga większego nakładu środków finansowych nie tylko podczas budowy, ale również w trakcie codziennego użytkowania. Jednak z przyczyn finansowych nie musimy rezygnować z antresoli całkowicie. Możemy wbudować ją nawet w niewielkie pomieszczenie. Przekonacie się o tym za chwilę.

...A teraz przejdźmy do przyjemniejszej kwestii, czyli wyglądu!

Antresola z kwiatami to świetny pomysł:


foto: tumblr.com
Wejście po drabinie, czemu nie? Do tego gałązki, drewniane skrzynie i sufit z desek... Czujecie powiew rustykalizmu?


foto: silive.com
A tu antresola jako oddzielenie części sypialnej od reszty pomieszczenia. Całkiem uroczo...


foto: jenny.gr
Czasami półpiętro może posłużyć jako gabinet. Jednak ja wstawiłabym tu jakieś barierki. Podobnie jak na zdjęciu powyżej. To jest niebezpieczne, serio. Wyobraźcie sobie, że leniwie przeciągacie się i nagle: BACH! Leżycie na ziemi piętro niżej. Oj, by bolało...

foto: garancedore.fr
I wersja exclusive. Drewno + kamień + zieleń, dla dodania życia. Widzicie busz na ścianie na samej górze? Szkoda, że nie ma na niego zbliżenia. Strasznie mnie zainteresował.

foto: homeadore.com
Ostatnia fotografia. Wydaje się, że ten dom jest budynkiem będącym wcześniej stodołą lub magazynem przemysłowym. Natura tego miejsca aż prosiła się o zabudowanie góry. Wyszło dobrze!

foto: nicety.livejournal.com

Nocowałam kiedyś w apartamencie, w którym antresola była sypialnią. Rewelacyjny pomysł zagospodarowania przestrzeni w małym i zarazem wysokim mieszkaniu w kamienicy.

A Wy, chcielibyście mieć w domu antresolę? Do czego byście ją wykorzystali?


3 komentarze:

 1. Piękne takie antresole! Bardzo mi się podobaja takie wnętrza z nimi:)
  bardzo ładne inspiracje!
  miłego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ba! Ktoby tak nie chciał pomieszkać...
  Jednak dla mnie, to marzenie ściętej głowy... ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Dom Na Ciepło , Blogger