Kat i ofiara. Niewiarygodne historie.

 

Trzy różne książki odkrywające TĄ drugą stronę człowieka. Historie trzech różnych osób, w trzech zakątkach świata, które można opisać za pomocą trzech słów: przemoc, wyzysk, cierpienie...

Repertuar czytanych przeze mnie książek jest dosyć monotematyczny: albo jest to literatura oparta na faktach, albo naukowa. Ostatnio zdecydowanie zawęziła mi się tematyka lektur, która oscylowała głównie wokół tematu przemocy. To są książki, które przedstawiają prawdziwe historie ofiar oraz ich katów. Wciągają i poruszają. Jak wiele złego jest zdolny uczynić człowiek? Ile jest w stanie znieść ofiara? Gdzie zacierają się granice między dobrem a złem?


Joe Peters "Płacz niemymi łzami"
Jest to opowieść autobiograficzna. Autor wspomina swoje lata dziecięce: stracił ojca i był wychowywany tylko przez matkę, która znęcała się nad nim oraz zezwalała na to innym. Traumatyczne wydarzenia sprawiły, że mały Joe stracił mowę, co uniemożliwiło szukanie pomocy u osób trzecich. Dom rodzinny, który powinien być dla każdego z nas oazą bezpieczeństwa, dla Joego stał się epicentrum przemocy. Ograniczano możliwość zaspokajania jego podstawowych potrzeb - jadł odpadki z podłogi, potem musiał mieszkać w ciemnej piwnicy. Bito go, poniżano, wykorzystywano seksualnie. Gdy myślałam, że większych okrutności już nie można dziecku zadać to zaskakiwałam się ponownie. Jak wydarzenia z dzieciństwa wpłynęły na dorosłe życie Petersa? Przekonacie się czytając polecaną przeze mnie lekturę.


Linda Lovelace, Mike McGrady "Niewolnica pornobiznesu"
Kolejna historia, która wciąga i odrzuca zarazem. Linda była bita, więziona, zmuszana do coraz gorszych perwersji seksualnych. A wszystko zaczęło się od niewinnego związku i chęci wyrwania z domu rodzinnego... Kiedy czytałam recenzje tej książki, zauważyłam, że wiele osób nie potrafi zrozumieć bohaterki, która z jednej strony chciała uciec od oprawcy, z drugiej nie korzystała z nadarzających się okazji. Wtedy pomyślałam, że to jest książka, którą koniecznie muszę przeczytać. I nie rozczarowałam się - w klarowny sposób pokazuje jak Linda wchodziła w rolę ofiary. Czasami dziwimy się dlaczego ofiarę przemocy nie stać na przeciwstawienie się, ucieczkę. Bohaterka wyjaśnia nam to... Czytajcie uważnie między wierszami.


Artur Górski "Masa o pieniądzach polskiej mafii"
Książka opowiada o sposobie bogacenia się członków polskiej mafii. Historia pochodzi z pierwszej ręki, ponieważ przedstawia nam ją Masa, jeden z głównych przedstawicieli słynnej pruszkowskiej grupy przestępczej. Zapętlenie się w ciągłe pomnażanie zysków (nielegalnych oczywiście), hedonizm, życie na własnych prawach moralnych. A może bez praw? Bo tu przemoc fizyczna była na porządku dziennym. Zadawanie bólu to jak dla księgowego obliczenia, a dla sportowca gimnastyka. Seks traktowany przedmiotowo. Broń zawsze przy sobie. Pieniądze na pierwszym miejscu. Czułam się jak w piekle Dantego. Książka pokazuje do czego może doprowadzić niepohamowana potrzeba bogacenia, chociaż nie wiem czy właśnie to autor zamierzał nam uzmysłowić. Wydaje się, że chciwość niszczy nie tylko nas samych, ale również całe otoczenie. Czy jest możliwe powiedzenie "stop!"?Po przeczytaniu tych książek nie sposób z dnia na dzień się od nich uwolnić. Przez jakiś czas ciągle powracały w moich myślach, a ja analizowałam fakty, szukałam odniesienia, trawiłam. Nie są lekkie, tym bardziej, gdy podczas czytania zdajemy sobie sprawę, że to historie autentyczne. Czuję, że poruszą i Was.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Dom Na Ciepło , Blogger