Czy niepełnosprawny może mieć skrzydła?


Niepełnosprawność kojarzy się z brakiem samodzielności, biernością, brakiem radości, barierami. To myślenie stereotypowe - wyjdźmy poza jego ramy! Zapraszam do recenzji Akademii Orłów.


Iwona Kamieńska, Akademia Orłów

Książka przedstawia historie ludzi, którzy mają wiele marzeń i... realizują je. Nie jest to łatwe, ponieważ ich ciało nie jest tak sprawne jak nasze. A jednak nie poddają się. Czy to wrodzony upór czy też efekt życiowych doświadczeń? Wydawałoby się, że życie spostrzegają radośniejszym niż my, tacy statystyczni przeciętniacy. Potrafią odnaleźć przyjemność w drobiazgach, dostrzec w ludziach to czego inni nie dostrzegają...

17 niezwykłych i najprawdziwszych historii przeniesionych na karty książki. Są dowodem na to że największe ograniczenia wynikają nie z ciała ale są produktem umysłu. Ci ludzie mieli o wiele więcej wymówek niż my żeby zatrzymać się i poddać, ale poszli dalej. I wciąż suną na przód, dając przykład, że jednak można iść pod wiatr.


"Ale są też tacy, którzy nie wierzą, że ich skrzydła potrafią zanieść ich tam, gdzie spełniają się marzenia, więc bywa, że nawet nie chcą marzyć. Zamiast dzielić się szczęściem, dzielą się zwątpieniem, niespełnieniem, beznadzieją. Nie mają pojęcia, że ich świat wcale nie powinien się kończyć na granicy przydomowego ogródka (...)

[Ludzie-Orły] mieli prawo sięgnąć dna rozpaczy i tamże pozostać, a zamiast tego poszybowali wysoko, wysoko..." /Iwona Kamieńska

Książka pociesza, wzmacnia, daje "kopa" do działania. Miałam przeczytać coś innego, nie tak autentycznego, nie związanego z psychologią, chorobami i niepełnosprawnością. Akademia Orłów wpadła mi w ręce przypadkowo i odpłynęłam na kilka godzin w świat bohaterów. Wam też jak najbardziej ją polecam. 

Czy sądzicie, że niepełnosprawny może mieć skrzydła?

2 komentarze:

  1. Wpadłam na ten wpis przypadkiem i nie mogłam się powstrzymać, żeby się nie odezwać :) Bo ja właśnie mam takiego niepełnosprawnego ze skrzydłami w domu i wczoraj, na swoim blogu zamieściłam krótki wpis o Nim. Osobiście miałam przyjemność poznać niektórych bohaterów tej książki. Są to wspaniali, otwarci ludzie, którzy często stawiają sobie większe cele niż ludzie zdrowi. Tak, niepełnosprawny może mieć skrzydła. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję, że poruszyłaś ten temat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oto dowód, że oni nie istnieją tylko w książce, ale są wśród nas :)

      Usuń

Copyright © 2014 Dom Na Ciepło , Blogger