Dobre zabawki przedszkolaka. Nauka skupiania uwagi

Uwaga, która w pierwszych latach życia charakteryzowała się mimowolnością, u przedszkolaka przechodzi prawdziwą ewolucję! Dziecko zaczyna dłużej skupiać się na wykonywanych czynnościach, nawet tych, które nie są źródłem samej przyjemności i wymagają większego zaangażowania umysłowego. Jak wspierać rozwój naszego malucha?


Dziś przedstawię Wam dwa narzędzia, które wspierają rozwój w zakresie funkcjonowania uwagi. Tak, dobrze napisałam narzędzia. Przy pomocy śrubokrętu możemy usprawnić samochód, a gry logiczne, książeczki, puzzle itp. wpływają na usprawnienie umysłu ;) Zobaczcie co wybrałam.

Pory Roku
Producent: Trefl
Cena: ok. 13zł

Gra składa się z czterech dużych kart przedstawiających krajobrazy typowe dla określonych pór roku i kilkudziesięciu małych, które są kopiami pojedynczych elementów zaprezentowanych na większych obrazkach. Zabawa ma kilka różnych wariantów.

Dziecko przygląda się kartom, wyszukuje obiektów, porównuje. Ćwiczy w ten sposób koncentrację uwagi, ale również analizę wzrokową i pamięć. Zabawa zwiększa wiedzę na temat otaczającego świata, może stanowić impuls do postawienia nowych pytań, zweryfikowania wiedzy. W grę możemy zaangażować również inne dzieci, wtedy będzie możliwe kształtowanie kompetencji społecznych, umiejętności czekania na swoją kolej, czy radzenia sobie z przegraną.

Jeden kilkulatek poinformował mnie, że bociany nie robią gniazd na blokach, bo tam jest dla nich za wysoko :) Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Dzieci potrafią zaskakiwać nas swoją wiedzą...

Pory roku to gra, którą możemy bawić się już z trzylatkami. Myślę, że i sześciolatki byłyby nią równie mocno zaciekawione :) Solidne kartoniki wytrzymają parę dobrych lat użytkowania.
W ZOO! Poszukaj i znajdź. Książeczka malucha
Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Spółka z o.o. S.K.A.
Cena: ok. 10zł

Razem z małpką Babu wybieramy się do ZOO. Musimy znaleźć ją na każdej stronie książeczki, przy okazji zapoznajemy się z różnymi zwierzątkami. Dzięki temu nasze dzieci mogą ćwiczyć koncentrację i analizę wzrokową, zwiększają wiedzę o otaczającym je świecie. Książkę można oglądać już z 2-latkami (na przykład podczas nauki głosów zwierzęcych). Zainteresuje również 4-latka. Podoba mi się w niej prostota grafiki, brak zbędnych szczegółów męczących dla oka. 

Podczas oglądania przypomniała mi się seria książeczek "W ZOO" z wierszykami Jana Brzechwy. Jedne z moich ulubionych w dzieciństwie. Do dziś pamiętam większość rymowanek... Wiecie o które książki chodzi? :)

Dziś tyle :) W kolejnym poście zabiorę Was w bardzo magiczne miejsce. Nie będą to dalsze przygody Babu, ale piękno świata, który nas otacza... Już nie mogę się doczekać. Do kolejnego wpisu!

2 komentarze:

 1. Mój młodszy przedszkolak, mimo, że zwykle długo nie usiedzi, przy grach edukacyjnych, puzzlach i innych tego typu zabawach może spędzać pół dnia :)
  Starszy za to - no way :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwie różne osobowości :) Znajomość dziecięcych preferencji pozwala dobrać odpowiednie zabawki, które nie tylko uczą ale przede wszystkim cieszą :)

   Usuń

Copyright © 2014 Dom Na Ciepło , Blogger